12/02/2015

25. Książka - Every Day

Autor: David Levithan
Tytuł oryginału: Every Day
Liczba stron: 371
Gatunek: powieść młodzieżowa, fantastyka
Kontynuacja: Another Day (wychodzi w sierpniu)
Czytane w oryginale.

Opis fabuły ze strony lubimyczytac.pl:
Każdego dnia inne ciało. Każdego dnia inne życie. Każdego dnia zakochany w tej samej dziewczynie.
Każdego ranka budzi się w ciele innej osoby, innym życiu. Nie ma nigdy żadnego powiadomienia o tym, gdzie się będzie teraz znajdować czy kim teraz będzie. Musi się z tym pogodzić, nawet z założonymi warunkami, dzięki którym będzie mógł po prostu żyć: Nigdy nie może się zbyt mocno przywiązywać. Musi być niezauważalny. W nic się nie mieszać.
Wszystko jest w porządku aż do ranka, kiedy budzi się w ciele Justin'a i spotyka jego dziewczynę, Rhiannon. Od tego momentu zasady, które posiadał i według których żyje - już nie stosuje, ponieważ w końcu znalazł kogoś z kim pragnie być - tego dnia, następnego i tak cały czas.
David Levithan napisał zniewalającą historię, która będzie fascynować czytelników jak tylko zaczną pojmować przeszkody życia i miłości w świecie bohatera książki, jak on i Rhiannon dążą do odkrycia czy można kochać prawdziwie kogoś, komu jest przeznaczone zmieniać się każdego dnia.

O pomysłowej fabule:
Książkę zaczęłam czytać ze zbyt wysokimi wymaganiami, bo słyszałam o niej tyle wspaniałych rzeczy i imponujących opinii, że powieść po prostu nie miała szansy dorównać oczekiwaniom. Mimo wszystko, pomysł i fabuła okazały się niezwykle interesujące. Sposób przedstawienia płci i orientacji postaci był nietuzinkowy, dawał do myślenia i kwestionował nasze poglądy. Bo nie da się tego nie robić, gdy czytamy o bohaterze/bohaterce, którego/której płeć zmienia się z dnia na dzień. Chyba nie każdy z nas byłby w stanie kochać kogoś, kto każdego dnia jest w innym ciele, innej rasy, innej płci.
No więc mamy A, postać, która wydawać by się mogło nie ma za grosz indywidualizmu, ponieważ każdego dnia jest kimś innym, każdego dnia budzi się w innym ciele i odbywa pożyczone życie w skórze kolejnej przypadkowej osoby. Jednak wkrótce okazuje się, że A jest po prostu niezwykle przystosowalny do środowiska. Umie się wtopić w otoczenie i być tą osobą, w której ciele się budzi. Jest również niezwykle wrażliwy i gdy budzi się w ciele nastolatki w głębokiej depresji i znajduje w jej notatniku niepokojące informacje sugerujące o jej chęci do popełnienia samobójstwa, interweniuje u jej ojca z nadzieją, że gdy nastolatka z powrotem obudzi się w swoim ciele następnego dnia, będzie on jej wsparciem.
Razem z A zaglądamy w życie bardzo różnych nastolatków, co samo w sobie jest interesującym sposobem na opowiadanie historii, ale w jej głębi jest to jednak po prostu romans z niezwykle oryginalną otoczką fabularną.

O bohaterach i rozwiązaniu akcji:
Dwójka naszych głównych bohaterów - A i Rhiannon - jest troszkę irytujących. Szczególnie A bywa frustrujący, gdy każdy dzień obraca się wokół jego chęci zobaczenia się z Rhiannon za wszelką cenę i czasem zapomina o tym, że nastolatki, których ciała sobie przywłaszcza też mają życie i wcale nie przejmuje się konsekwencjami "porywania ich" kilometry od domu. Całe szczęście, to uczucie frustracji szybko mija i do A naprawdę można się przywiązać i na pewno będziemy mu kibicować do końca.
Książkę przeczytałam niezwykle szybko (dwa dni). Początkowe zainteresowanie pchało mnie do czytania, później trochę zwolniłam, gdy akcja rozwijała się powoli, ale pod koniec książki już nie można odłożyć, gdy okazuje się, że to nie tylko historia o miłości, ale także trochę akcji się nam dostaje, a nawet intrygi, gdy A dowiaduje się o czymś dość niespodziewanym.
Muszę jednak przyznać, że rozwiązanie akcji wydawało mi się bardzo pośpieszne. Ta nagła akcja pojawiła się znikąd i znienacka mieliśmy nowy, szokujący wątek, a chwilę później trzymający w napięciu koniec historii, który wyraźnie sugerował o kontynuacji w kolejnej książce.

Podsumowując:
Na pewno warte przeczytania. Choćby po to, by nieco zastanowić się nad tym, jak postrzegamy płeć i neutralność jeśli chodzi o orientację seksualną. Ponadto, książka jest ciekawą historią o miłości dwójki młodych ludzi ze szczyptą akcji i intrygi, która na pewno niejednego czytelnika zaskoczy. Styl autora jest lekki, a mimo tego myśli bohatera mają głębie, a wiele fragmentów powieści ma nutkę filozoficzną i aż ma człowiek ochotę popodkreślać ulubione cytaty.

Moja ocena: 7/10

8 comments:

 1. To jest dopiero ciekawy pomysł. Myślę, że coś takiego wcześniej się nie pojawiło w literaturze, a przynajmniej ja o tym nie słyszałam. Chętnie się przeczytam :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Polecam, lektura naprawdę przyjemna, a pomysł świetny ;)

   Delete
 2. a ja z chęcią się skuszę .:)
  tym bardziej, że powieść nosi w sobie coś oryginalnego.

  ReplyDelete
  Replies
  1. No na pewno oryginalna książka, więc warto ją poznać ;)

   Delete
 3. Lubię takie historie, odprężają mnie :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Lekkie, nastoletnie powieści ze szczyptą fantasy na pewno mają tę tendencję ;)

   Delete
 4. O rany, ale motyw! Muszę koniecznie przeczytać ;)!

  ReplyDelete
  Replies
  1. No motyw naprawdę fascynujący, więc polecam i daj znać jak Ci się podobało ;)

   Delete