06/07/2014

14. Muzyka - Hans Zimmer

Szybka notatka na początek postu: serdecznie polecam przesłuchanie każdego polecanego poniżej utworu muzycznego. Nie pożałujecie!

Jednym z moich ulubionych gatunków muzyki jest muzyka filmowa. Ścieżki dźwiękowe potrafią poruszyć, dać odpowiednim momentom niesamowitą atmosferę i polepszyć efekt sceny odgrywanej na ekranie. Jak na przykład Chevaliers de Sangreal z popularnego filmu na podstawie równie popularnej książki: Kod Da Vinci.

Wyobrażacie sobie horrory bez wzbudzającej dreszczyk emocji muzyki? Komedie bez żwawej melodii? Romanse bez wzruszających kompozycji klasycznych? Muzyka towarzyszy naszemu życiu na każdym kroku i już od dawna było oczywiste, że w świecie filmografii nie obędzie się bez epickich dźwięków. Przykładem muzyki wywołującej uśmiech na ustach na pewno będzie Maestro (i reszta ścieżki dźwiękowej) z popularnej komedii romantycznej Holiday z Jude'em Law, Jackiem Blackiem, Cameron Diaz i Kate Winslet.
Początkowo miałam zamiar zrobić ogólną notkę o wspaniałych kompozytorach filmowych i moich ulubionych ścieżkach dźwiękowych z popularnych ekranizacji, ale szybko się okazało, że wiele z moich ulubieńców należy do jednego muzyka - Hansa Zimmera. Dlatego też dzisiaj porozmawiamy o jego geniuszu, a ogólnie odniosę się do gatunku kiedy indziej. Poniżej mamy kolejny przykład jego charakterystycznej kompozycji, pochodzącej ze znanego wszystkim filmu o Piratach z Karaibów, zatytułowany He's a pirate!
Muzyka jest jednym z tych elementów mojego życia, który potrafi wzbudzić we mnie prawdziwą gamę emocji. Odpowiednie melodię szybko utożsamiam z odbywającymi się na ekranie sytuacjami, co sprawia, że często wzruszam się samą melodią, gdyż przywraca ona wspomnienia czegoś, co wzruszyło podczas oglądania filmu. Dobrym przykładem takiego momentu jest jedna z moich ulubionych kompozycji Now we are free, pochodząca z nagrodzonego Oskarem filmu Gladiator, którego jestem absolutną fanką.
Jak więc widać, Hans Zimmer jest bardzo różnorodnym kompozytorem, który nie ogranicza się do jednego stylu, jednego gatunku filmów, dla których muzykę tworzy. Jego dzieła można zobaczyć w dramatach, komediach romantycznych, thrillerach, filmach akcji, a także filmach kostiumowych i animowanych. Przykład tego ostatniego gatunku mamy poniżej w moim ulubionym filmie Disneya - Królu Lwie, w utworze o tytule King of Pride Rock.
Muzyka Zimmera jest charakterystyczna, bo porusza do głębi. Obok niektórych dźwięków po prostu nie można przejść obojętnie, bo rozbrzmiewają jak echo i domagają się naszej uwagi. Szczególnie muzyka z popularnego filmu z Leonardem Di Caprio - Incepcji - jest naprawdę mocna. Te basowe kompozycje w Dream is collapsing przyprawiają o szybsze bicie serca.
Podsumowując, musimy po prostu przyznać, że każdy film posiadający ścieżkę dźwiękową Hansa Zimmera będzie totalnym sukcesem. Bo trzeba pamiętać o tym, że muzyka nie tylko wypełnia ciszę panującą na ekranie, ale także buduje atmosferę i podkreśla odgrywane na planie emocje, sprawiając, że o wiele bardziej oddziałują na psychikę człowieka. Na koniec zostawię Was z jeszcze jednym przykładem wspaniałego soundtracku. Tym razem z Sherlocka Holmesa - zapraszam na Discombobulate.
A Wy macie jakiś utwór tego kompozytora, którego nie potraficie przestać słuchać?

10 comments:

 1. Uwielbiam muzykę z Piratów <3 Jest niesamowita <3 w ogóle to jeden z moich ulubionych filmów :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. No jasne, to świetne filmy z bardzo charakterystyczną muzyką, której nie da się nie lubić ^^

   Delete
 2. A widziałaś "Księcia Egiptu"? Wspaniały soundtrack. :) Zimmer & Schwartz, idealne połączenie. Co więcej, jedną z piosenek śpiewa Ofra Haza.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Widziałam! Masz rację, Zimmer i Schwartz świetnie się razem spisali. Cały soundtrack jest niesamowity.

   Delete
 3. Ja również kocham muzykę filmową! <3 Piraci są świetni!
  I w sumie z sentymentu, ale również kocham muzyke z Titanica stworzoną przez Hornera. Polecam :)

  ReplyDelete
 4. Niepokoi mnie taka długa absencja! Halo, halo - czy wszystko jest okej? :)

  ReplyDelete
 5. wybacz, skomciałam poprzedni post zamiast najnowszego, ale tam miałam więcej do powiedzenia ^^

  ReplyDelete
 6. Nawet nie wiedziałam, że muzyka filmowa to gatunek muzyki! Ale w takim razie też ten gatunek lubię. ;)
  shelf-of-books.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Całkowicie się z Tobą zgadzam ! ;)

  ReplyDelete
 8. Zimmer robi kawał dobrej roboty tworząc muzykę do filmów i animacji. Zdecydowanie jest jednym z moich faworytów w tym temacie. Osobiście od dawna jestem zakochana w jego soundtracku stworzonym z Brianem Adamsem do "Mustanga z Dzikiej Doliny".

  Zapraszam do siebie w wolnej chwili. :) - http://smieszna-nazwa.blogspot.com/

  ReplyDelete