27/12/2014

17. Serial - Przebudzenie


Twórca: Kyle Killen
Tytuł oryginału: Awake
Liczba sezonów: 1
Liczba odcinków: 13
Kolejny odcinek: serial zakończony
Gatunek: dramat, kryminał, thriller
Opis serialu ze strony filmweb.pl:
Detektyw Michael Britten (Jason Isaacs) odzyskuje przytomność po wypadku samochodowym z udziałem jego żony Hannah (Laura Allen) i jego syna Rexa (Dylan Minnette). Po tym incydencie Michael porusza się pomiędzy dwiema rzeczywistościami: w pierwszej Hannah przeżyła wypadek, a Rex nie, w drugiej Rex przeżył podczas gdy Hannah umarła. Starając się zachować bliskich przy życiu główny bohater zaczyna prowadzić "podwójne życie". Michael rozpoczyna dostrzegać powiązania pomiędzy tymi dwiema rzeczywistościami.

Początkowe wrażenia:
Tym razem przyjrzyjmy się serialowy trochę innej kategorii. Na ekranach telewizji pojawił się dwa lata temu i, niestety, po zakończeniu pierwszego sezonu, producenci zdecydowali się nie kontynuować serii. Osobiście uważam to za wielką stratę, bo serial był fantastyczny i zasłużył na kontynuację.
Przebudzenie to naprawdę wspaniała historia. Główny bohater jest detektywem, granym przez świetnego Isaacsa, którego gra aktorska była po prostu niesamowita. Gra tu człowieka, który w wypadku samochodowym traci żonę lub syna. Czemu "lub"? Ano dlatego, że serial kręci się w dwóch rzeczywistościach: w czerwonym świecie ocalała żona, a w zielonym syn. Tak jak widać na zdjęciu powyżej, obie rzeczywistości można szybko rozpoznać, ponieważ kręcone są właśnie w tych odcieniach, które nam podpowiadają, w którym akurat jesteśmy świecie. Cała wizualność jest tutaj naprawdę świetnie sugestywna.

Końcowe wrażenia:
Dwa sny. Jedna rzeczywistość. Tylko który ze snów jest prawdziwy? Sam główny bohater nawet tego nie wie i żyje w obu światach, w których szybko zaczyna dostrzegać podobieństwa. Na przykład śledztwo prowadzone w czerwonym świecie daje mu wskazówkę do śledztwa prowadzonego w zielonym. Ponadto, w obu rzeczywistościach detektyw Britten odwiedza psychologa, który pomaga mu pogodzić się z utratą ukochanej osoby i zanalizować swoje sny. Świetnym chwytem scenarzystów był fakt, iż psycholodzy z obu rzeczywistości wkrótce zaczęli się wzajemnie również analizować. 
Byłam bardzo zaskoczona i rozczarowana, gdy okazało się, że serial nie będzie wznowiony. Mimo tego, uważam te trzynaście odcinków za naprawdę warte obejrzenia, bo choć serial miał potencjał do kontynuowania, to producentom udało się go ostatnim odcinkiem ładnie zakończyć, by nie pozostawić widowni z niedosytem. 
Podsumowując:
Gorąco polecam. To nie kolejny, banalny serial kryminalny, w którym powielane są schematy, a zagadki morderstw rozwiązujemy z dziecięcą łatwością. To również serial o rodzinie i jej stracie. O tym, jak staramy się odbudowywać życie i związki po traumatycznych przeżyciach. O ludzkiej psychice i jej zawodności. Przenieście się do świata człowieka, który idąc spać budzi się w zupełnie innej rzeczywistości.

Moja ocena: 10/10

1 comment:

  1. Nigdy nie słyszałam o tym serialu, a wydaje się naprawdę interesujący, więc prawdopodobnie w wolnym czasie "rzucę okiem". ciekawy pomysł na bloga, na pewno będę zaglądać :)

    ReplyDelete