28/12/2014

18. Film - Ewolucja Planety Małp


Reżyser: Matt Reeves
Tytuł oryginału: Dawn of the Planet of the Apes
Czas filmu: 130 minut
Gatunek: Akcja, Dramat, Sci-fi
Główni aktorzy: Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Keri Russell, Toby Kebbell
Seria: nowa produkcja Planety Małp - kontynuacja Genezy Planety Małp

Opis filmu ze strony filmweb.pl:
Kontynuacja “Genezy planety małp”, w której poznamy dalszą historię przejęcia przez inteligentne małpy panowania nad naszą planetą i upadku cywilizacji człowieka. Rosnąca w siłę rasa genetycznie zmutowanych małp pod wodzą Cezara zmaga się z grupą ludzi, którzy przetrwali atak śmiertelnego wirusa, siejącego spustoszenie dziesięć lat wcześniej. Rozejm, który udaje im się osiągnąć, okazuje się krótkotrwały. Świat staje na krawędzi wojny, której zwycięzcy staną się dominującym gatunkiem na Ziemi. W ”roli” Cezara ponownie Andy Serkis, niezapomniany Gollum z ”Władcy pierścieni”.

Film o małpach?
Jestem fanką oryginalnego filmu Planeta Małp, bo to klasyka kina sci-fi i naprawdę wspaniały film, więc gdy trzy lata temu wyszedł prequel byłam jak najbardziej podekscytowana, ale jednocześnie też dość sceptyczna. Nie byłam zainteresowana kolejną przeróbką ulubionego filmu, którego dzisiejsi reżyserowie by totalnie zniszczyli. Byłam więc naprawdę pozytywnie zaskoczona jakością Genezy Planety Małp. pierwszej części reaktywowanej sagi o małpach, która była fantastyczna.
Czy film, którego głównymi bohaterami są zwierzęta, nie ludzie, sprzeda się równie dobrze? Czy z bohaterami będziemy się równie łatwo utożsamiać? Czy historia o szympansach poruszy nami tak samo, jak historia o ludziach? Prosta odpowiedź - tak. Bo za maską małp nadal prześwituje wzruszająca, ludzka gra niesamowitych aktorów. A kto by pomyślał, że na twarzy zwierzęcia możemy wyczytać tyle emocji?

O efektach specjalnych:
Era widowiskowych, szokujących efektów specjalnych przeminęła. Teraz te, które wprawią nas w zachwyt są subtelne i realistyczne. Andy Serkis spisał się fantastycznie w roli Cezara. Mimo tego, że na ekranie widzimy tylko człekokształtne zwierzę, to pod tym wszystkim jednak nadal widać pasję włożoną w grę aktorską u wszystkich postaci.
To film z trzymającą w napięciu przygodą i zaskakującymi zwrotami akcji. Będzie tak, że wydaje Wam się, że już wiecie dokąd fabuła zmierza, wiecie jak się to wszystko zakończy, a jednak produkcja na koniec upewni nas w przekonaniu, że nie mieliśmy pojęcia o rozwiązaniu historii.

Podsumowanie:
Tak naprawdę, to nie jest film o małpach, a o rodzinie, o problemach wynikających z bycia dowódcą, o przetrwaniu i o uczeniu się zaufania, a także o pozbywaniu się uprzedzenia i o nadziei.
Gorąco polecam, bo to jeden z najlepszych filmów jakie w tym roku widziałam.


Moja ocena: 10/10

No comments:

Post a Comment