22/06/2014

11. Wymarzone Czytadełko

Do zabawy blogowej zaprosiły mnie autorki bloga Literary Land (na którego wszystkich serdecznie zapraszam). Pomysł bardzo ciekawy, bo zachęca do przyjrzenia się naszym własnym upodobaniom i stworzenia z nich idealnej książki. Pomogą nam w tym poniższe pytania:

1. Jaki tytuł nosiłaby Twoja wymarzona książka? 
(nie musicie podawać konkretów - możecie napisać co musiałby w sobie zawierać, aby od razu przykuł Waszą uwagę)
Krótki, wpadający w ucho, intrygujący. Nie lubię długich lub zbyt abstrakcyjnych tytułów, więc coś w miarę prostego, ale też interesującego.

2. Do jakiego gatunku literackiego można by ją zaliczyć?
(a może wymykałaby się wszelkim klasyfikacjom?)
Myślę, że książka miałaby w sobie szczyptę wielu gatunków - przygodówki, thrillera, (odrobinę!) romansu i być może kryminału - ale na pierwszy rzut oka byłaby to stara, dobra fantastyka, bez której żyć nie mogę.

3. Do stylu pisarskiego jakich autorów mogłabyś przyrównać formę treści w tej książce?
Umiejętność tworzenia wielowątkowej fabuły godna George'a Martina, umiejętność tworzenia pełnej napięcia atmosfery godna Stephena Kinga, lekkość pióra godna Joanny Rowling, umiejętność budowania wspaniałych, nowych światów godna Johna Tolkiena, umiejętność tworzenia wielowymiarowych, realnych bohaterów godna Rainbow Rowell i umiejętność wplatania humoru sytuacyjnego godna Mileny Wójtowicz.

4. Gdzie miałaby się toczyć akcja książki?
(świat realny a może wymyślony?)
Nowy, wspaniały świat, w którym wszystko jest możliwe. Magia, smoki, obce języki, dziwne obyczaje i egzotyczne, niebezpieczne krainy. Coś nowego, fascynującego, czego jeszcze nie było, a jednocześnie świat, w którym bez wątpienia chciałabym zamieszkać.

5. Kto byłby jej głównym bohaterem?
(kobieta, mężczyzna, potwór z bagien?)
Jestem fanką silnych, indywidualnych postaci kobiecych. Bo nadal jest ich w literaturze znacznie mniej niż mężczyzn. Byłabym więc niezwykle szczęśliwa widząc kilka główniejszych postaci kobiet. Myślę jednak, że najlepiej byłoby, gdyby książka nie kręciła się wokół tylko jednego protagonisty. Dużo bardziej wolę, gdy tych ważniejszych postaci jest więcej.
6. Na czym opierałby się wątek przewodni?
(miłość, śmierć, zemsta? etc.)
Przygoda! O tym najbardziej lubię czytać. Być może jakaś wyprawa w nieznane? Poszukiwanie zaginionej osoby? Chęć pomszczenia kogoś bliskiego? Cokolwiek by to nie było, ważne żeby była porywająca czytelnika przygoda.

7. Książka posiadałaby szczęśliwe zakończenie czy też nie?
Najważniejsze jest dla mnie, by zakończenie było realistyczne i satysfakcjonujące. Lubię szczęśliwe zakończenia, ale tylko wtedy, gdy mają sens, nie są zbyt przesłodzone i nie wydają się zbyt naciągane.

8. Napisana byłaby prostym językiem czy może treść kryłaby symbolizm i szczyptę filozofii?
Tu to potrzeba równowagi. Prostszy język w dialogach? Nie ma sprawy. Bardziej rozległe opisy? A poproszę. Rozmyślania bohaterów oprószone odrobiną filozoficznej melancholii? Jestem za. Chciałabym więc, by język był odpowiedni do sytuacji i historii, a każdy bohater powinien mieć własny, indywidualny sposób wypowiadania się.

9. Co prezentowałaby okładka?
Uwielbiam okładki z realistycznymi krajobrazami. I nie mogę zrozumieć dlaczego jest ich tak niewiele. Widok tajemniczego lasu, pasma gór czy pól i łąk jest mnie w stanie zachęcić do kupna książki nawet nie wiedząc o czym ona jest.

Lubię też okładki z minimalistyczną grafiką. Nic wymyślnego. Po prostu tytuł, nazwisko autora i coś przykuwającego uwagę. Może ozdobna czcionka, ładne połączenie kilku kolorów lub ciekawy projekt grzbietu?

10. A może już odnalazłaś/odnalazłeś wymarzone czytadełko?
Mam wiele "ulubionych" książek, ale nie mam jednej, tej jedynej, którą uważałabym za idealną. Nie sądzę też, że kiedykolwiek odnajdę swój ideał. Bo nie po to czytam książki. Każda pozycja, po którą sięgam powinna mieć swój indywidualizm, który będzie sprawiał, że jest zapamiętywalna.

To tyle pisania o moich wyimaginowanych ideałach. Muszę przyznać, że zabawa była bardzo ciekawym doświadczeniem, bo nad niektórymi rzeczami tego typu się nigdy nie zastanawiałam. Do przyłączenia się do akcji zachęcam każdego, kto miałby ochotę wziąć udział. Szczególnie chciałabym zobaczyć odpowiedzi od:
Lawinii z Subiektywniee
Liss Carrie z Recenzentka Carrie
M. z Książki do Poduszki
Marty Marple z Shelf of Books i
Zosi Orlik z MoimŚwiecie

17 comments:

 1. Ciekawa książka by z tego wyszła, moje wymarzone czytadełko też nie ograniczałoby się do jednego gatunku i wybrałam podobnych autorów na wzór stylu :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Bo zawsze książka jest ciekawsza, jak nie ogranicza się do jednego gatunku ^^ No to widzę, że mamy podobne gusta jeśli chodzi o autorów.

   Delete
 2. Jestem bardzo mile zaskoczona wyróżnieniem, z chęcią wezmę udział w akcji, gdy tylko napiszę posta, podam ci w komentarzu link :) Pozdrawiam i do zobaczenia :) moimswiecie.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. No to będę wypatrywać linku ;) Również pozdrawiam

   Delete
 3. Świetne odpowiedzi, na pewno wyszłoby z tego ciekawe czytadełko! Cieszę się, że wzięłaś udział w zabawie. ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Cieszę się, że tak uważasz. No i jeszcze raz dziękuję za nominację ;)

   Delete
 4. O jejku! Bardzo dziękuję za nominacje! Na pewno zabiorę się za tę zabawę, bo jest niezwykle ciekawa :) Post na ten temat pojawi się raczej w lipcu, ale pojawi się na pewno :)
  A co do Twojego Wymarzonego Czytadełka to z chęcią bym je przeczytała :) Zwłaszcza za tę silną, główna bohaterkę, bo o takich postaciach uwielbiam czytać :3

  ReplyDelete
  Replies
  1. W takim razie będę wypatrywać posta!
   No właśnie, o takich silnych postaciach kobiecych naprawdę wspaniale się czyta, więc bardzo się cieszę, że się ze mną zgadzasz ;)

   Delete
 5. Dziękuję za zaproszenie, jak tylko znajdę trochę czasu odpowiem na pytania :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Super, daj znać jak napiszesz posta ;)

   Delete
 6. Bardzo dziękuję za nominację! Nigdy wcześniej nie słyszałam o takim tagu, dlatego także odpowiem na pytania. Wyczekuj odpowiedzi gdzieś w lipcu, ale jeszcze nie umiem odpowiedzieć dokładniej. ;)
  shelf-of-books.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nie ma sprawy, będę wyczekiwać posta ;)

   Delete
 7. Chciałabym cię poinformować, że zamieściłam na blogu wpis z odpowiedziami na powyższe pytania. Pozdrawiam :)
  http://moimswiecie.blogspot.com/2014/06/moje-wymarzone-czytadeko.html

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki za wzięcie udział w zabawie!

   Delete
 8. W wolnej chwili, chętnie wezmę udział. Dziekuję za nominacje. :) :* - Uwielbiam takie zabawy :)

  ReplyDelete